Akiz: “Бути художником означає спостерігати”

 

Читати англійською

 

З нагоди презентації його фільму “Кошмар” (“Der Nachtmahr”) в рамках фестивалю “Кінорейв”, що пройшов в Києві та інших українських містах з 17 до 23 травня, німецький режисер, художник і скульптор Акіз (Akiz) розповідає про фільм, свою художню практику та німецький кінематограф.

 

Акіз на презентації фільму “Кошмар” в кінотеатрі “Жовтень”

Зображення надане організаторами

Фотограф — Саша Коваленко

 

Як ваш фільм “Кошмар” став частиною фестивалю “Кінорейв. Молоде кіно Німеччини", та яка ідея проекту загалом?

 

Я не знаю (сміється). Я режисер цього фільму, вони побачили його і подумали, що було б непогано показати його в рамках цього проекту. Я не дуже знаю передісторію цього проекту, але я чув, що Інститут Гете хоче відкрити свої двері для молодшої аудиторії. І цей фільм “Der Nachtmahr” є поглядом на життя андеграундної молодіжної культури в Берліні. Тож я припускаю, що це і стало причиною.

 

Яка історія створення фільму і що вас надихнуло?

 

Я скульптор, художник і кінорежисер, і це було досить цікаво, тому що, зазвичай, у режисера є ідея, він записує її, або дозволяєте комусь іншому записати, а потім перетворює її у фільм, у той час як цей фільм був іншим, оскільки до того як навіть подумати про створення фільму, я зробив демона... Ви бачили фільм?

 

Ще ні.

 

Отже, цей демон ось тут (вказує на плакат на стіні кінотеатру, на якому зображена дівчина Тіна, головна героїня фільму, зі створінням на руках), я створив його спочатку з глини, а потім з силікону, плануючи зробити з ним кілька фотографій. А потім він перетворився на живу істоту, яка може рухатися; я додав суглоби, тож подумав, що зможу вигадати кілька сцен, де він їде в машині з дівчиною. У той час, коли я працював над істотою, я багато занотовував, записував ідеї, які виникали навколо цього створіння, не маючи наміру перетворити це все у фільм. Але потім, після довгого-довгого часу (на це знадобилося близько 12 років, тому що я не постійно працював над фільмом), я опинився серед безлічі ідей, моментів, сцен, і подумав, що вони ніби пов’язані між собою. Тому я спробував знайти певну часову послідовність та розмістити у ній стільки моментів і сцен, які я написав, скільки міг, і це все почало скидатися на історію. Ось коли я почав працювати над сценарієм. Далі я спробував фінансувати фільм, але в Німеччині у нас дуже консервативна кіноіндустрія, тому ви робите комедію, дитячий фільм, соціальну драму, або політичний фільм, присвячений минулому Німеччини. Але цей фільм, ця історія, очевидно, не вписується ні в одну з цих категорій. Тому я не зміг зібрати гроші, але, оскільки у мене багато друзів, у мене була це істота, і я знав багато акторів, я звернувся до них, і ми зняли фільм без грошей. Це історія створення фільму.

 

Про що цей фільм?

 

Назву фільму “Der Nachtmahr” взято зі старої картини 18-го століття Гайнріха Фюслі, це ім'я істоти, яка з'являється вночі і переслідує людей. Історія дуже проста: є дівчина, любителька вечірок, і після однієї вечірки вона зустрічається з демоном. Але на противагу звичному фільму жахів, який працює ось так: є демон, він переслідує вас, і ви повинні, рано чи пізно, його вбити, ця історія відрізняється, тому що Тіна (головна героїня, яку грає Каролін Генцков — ред.) розуміє, що істота насправді не завдає їй шкоди, а скоріше втілює її власні почуття. Тому вона повинна примиритися з цим створінням, а не вбити його.

 

Отже, демон не обов’язково означає для вас щось злісне?

 

Можна так сказати. Це вірно, але він, звичайно, потворний і тривожний, жалюгідний і дратівливий, і вона повинна змиритися з цим. Якщо ви подивитеся фільм, ви зрозумієте, що існують різні інтерпретації того, що являє собою ця істота. Тому що це трохи заплутана історія, вона доволі проста, але має певні моменти. Дехто говорив, що весь фільм виглядає як сон, один чоловік сказав, що істота нагадує йому Аїда. Хтось ще сказав, що він втілює булімію, тому що Тіна дуже тонка, а створіння їсть весь час і в якийсь момент Тіна блює. Говорили також, що мова йде про небажану вагітність, тому що істота виглядає як плід.

 

Подивившись трейлер, я подумала, що це буде фільм про юність і про...

 

...рейв-культуру.

 

Так, але після перегляду документального фільму про створення “Кошмару” (“Der Nachtmahr und wie er in die Welt kam” —ред.), з невеликих фрагментів, які я побачила, фільм почав більше нагадувати мені історію про відсутність розуміння.

 

Так, це ваша інтерпретація.

 

Але про що він для вас особисто?

 

Для мене особисто? Знаєте, я дуже радий чути думки людей, як от вашу, але я не ділюся своєю власною інтерпретацією, тому що я не хочу, щоб вона стала єдиною правильною, щоб всі інші сказали: “Гаразд, тож моя не вірна”. Це не той випадок, я хочу залишити це питання відкритим.

 

Тож ви даєте людям свободу тлумачення.

 

Так звичайно. Знаєте, саме такі фільми подобаються мені, які можуть надихнути мене на власні ідеї.

 

Як ви сказали, і, як я помітила, ваш підхід до створення фільму — це щось більше ніж режисура, змішані медіа, до певної міри.

 

Змішані медіа? Ну, і так і ні. Зрештою, це просто фільм, знаєте, як і будь-який інший фільм. Але я працював у великій кількості різних областей: я написав історію, зробив деякі фрагменти музики, відредагував фільм, створив цю істоту... Та зрештою це просто фільм.

 

Ви також написали музику?

 

Так, я зробив деякі її фрагменти, наприклад, рейв на початку був моїм. Але я не створював більш серйозні композиції. Я б сказав, я написав близько п'яти-шести хвилин музики для цього фільму, інша була зроблена Стеффеном Калесом та Крістіаном Блазером.

 

Цей фільм є частиною трилогії.

 

Так, але, знову ж, не навмисно. Це не було так, ніби в мене була ідея трилогії, і я почав з цього фільму. Радше я зняв цей фільм, а мій друг, музикант і художник, прочитав мій наступний сценарій і сказав: “Боже, це одна і та ж історія. Знову демонічна сутність, яка когось переслідує”. Наступний фільм — очевидна історія кохання, але він знову про те, що хтось із нізвідки приходить в життя. І третій — те саме. Тому я зрозумів, що можу об'єднати їх як трилогію. У той час як “Der Nachtmahr” — про народження, наступний буде радше про життя і любов, а третій, очевидно, про смерть.

 

Ми побачимо тих самих персонажів і акторів в наступних двох фільмах?

 

О, ні, це не така трилогія, як “Володар кілець” або “Зоряні війни”. Ні-ні-ні, події наступного фільму відбуваються у 18-му столітті, подібності радше концептуальні. Ви не побачите жодного з цих героїв в кінці. Каро (Каролін Генцков — ред.) сказала, що хоче брати участь, і, звичайно ж, я хочу працювати з нею, тому що вона така чудова, але вона не буде головною героїнею. І ви можете спокійно дивитися кожен з цих фільмів, не бачивши жоден з інших, не як “Володар кілець”, частина перша, друга і третя.

 

Деякі з ваших короткометражних фільмів також являють істот, схожих на ту, що ми бачимо в “Кошмарі”, наприклад, фільм “Evocation”. Це якась метафора?

 

Мені шкода, що моя відповідь не достатньо… гламурна або, знаєте, складна. Тобто ви бачили документальний фільм (“Der Nachtmahr und wie er in Welt kam” — ред.), ви знаєте, що мені не потрібно прикидатися великою особою, був час, коли я фактично жив на вулиці. Я зробив “Evocation”, коли працював в “Soho House”, пафосному, елітному клубі, для якого знімав двохвилинні фільми. На той момент, коли у мене вже була це істота, я просто склав два і два докупи... Ми не бачимо всієї істоти, тому що на той час я вже планував зняти про неї фільм, тож і не хотів розкривати всю її постать, ви можете бачити тільки спину та руку. І знову ж, є жінка і демон, але, на відміну від “Кошмару”, “Евокація” радше про еротичну або сексуальну одержимість або якісь подібні почуття. Та, я думаю, що я просто грався з цим створінням.

 

Чи може ця ж істота з'явитися в будь-якому з ваших наступних фільмів?

 

Ні. Тепер вона в Німецькому Музеї Кіно у Франкфурті. І я дуже пишаюся цим, оскільки у них також зберігається архів Кубрика, він є частиною їхньої колекції, а це найбільша честь, яку я можу уявити.

 

Ніч, темрява, певна містифікація, яку роль вона відіграє у вашій художній практиці?

 

Ніч — це щось дуже гарне. В ній беруть свій початок сни, і люди закохуються, слухають музику, танцюють. Зазвичай ви не бачите нікого, хто б танцював при світлі дня. Андеграундна сцена і молодіжна культура завжди з’являлися з темряви. Ви не хочете йти в клуб або на вечірку засвітла. Чомусь люди мають особливий зв'язок з темрявою, і я досліджую темряву, її красу. Хоча “Der Nachtmahr” це не романтичний фільм, мені подобається вмикати камеру в темряві.

 

Яке ваше визначення кінематографу?

 

Ви знаєте, що я скульптор та художник, я фотографую і пишу розповіді, і мені подобаються всі ці галузі. Але кінематограф є найскладнішим, безумовно, тому що він може включати в себе все інше. Я думаю, що кінематограф — це всього лише мова оповіді. Живопис і скульптура охоплюють лише одну величину. Ви можете дивитися на скульптуру, скажімо, дві секунди або півгодини, але зрештою вона не змінюється. У той час як розповідь схожа на історію, на нашу людську історію, це те, що розвивається. Єдиний недолік кінематографу полягає в тому, що він має короткий термін зберігання. Ви не хочете дивитися фільм, якому тридцять або сорок років. Ви читаєте книги, яким сто років, і вони сприймаються як щось свіже. Але якщо ви... Я не знаю ваш вік, але якщо ви подивіться фільм з 80-х років, він може виглядати застарілим і нудним.

 

Насправді ні!

 

Я лише хочу сказати, що фільми дуже швидко старіють, а з книгами це не так. Знаєте, ви можете прочитати книгу з 20-х років, тобто сторічної давності, і вам здасться, що вона була написана вчора. Це цікаво, я думаю.

 

Ви також працювали документалістом.

 

Я працював над документальними фільмами, але жодного не закінчив. Я почав займатися цим, коли жив в Лос-Анджелесі близько 20 років тому. І це було більше схоже на зелену карту для потрапляння до специфічної субкультури або андеграундної сцени. Наявність камери, створення документального фільму слугувало квитком. Але мені завжди було важко сісти і зібрати всі матеріали разом, тому я ніколи не закінчував документальні фільми. Це прикро, але я маю тонни, і тонни, і тонни  відзнятої плівки.

 

У будь-якому разі, цей досвід, який ви отримали, як він впливає на вашу практику тепер, коли ви працюєте над художніми фільмами?

 

Він впливає... Тобто, так кажуть люди. Насправді бути художником означає спостерігати. Неважливо, чи ви спостерігаєте за реальним життям, чи за своїм власним внутрішнім світом, але ви повинні дивитися справді уважно. І це те, чому ви вчитеся, коли робите документальний фільм. Це просто прекрасно, народитись у добу, коли ми можемо знімати документальний фільм ось на ці маленькі штуки (вказує на телефон). Це неймовірно, це справжній дарунок. Але для мене документальні фільми завжди були лише кроком до художніх фільмів. Хоча є видатні документалісти, наприклад, Вернер Херцог. Він майстер.

 

Які ваші найяскравіші спогади про роботу над фільмом?

 

Тисячі, дуже багато. Є два або три, які сильно вразили мене емоційно. Я пам'ятаю, як одного разу в Локарно був кінофестиваль. Було літо, серпень, гаряче, всі були майже голими, гуляли в майках, але один хлопець був у пуловері, він був повністю закритий. Він прийшов на показ “Кошмару” і, оскільки він був так ретельно вкритий, він привернув мою увагу. Та коли він вийшов після закінчення фільму, на ньому була лише футболка, і я побачив, що одна з його рук майже повністю покалічена, дуже тонка, як гілка дерева. Але він відкрив руки після фільму. Я стояв у вестибюлі кінотеатру, і він підійшов прямо до мене. Він був дуже емоційним, майже плакав, і сказав: “Я знаю, що означає фільм, це означає, що ви повинні почати любити себе”. Це мене дуже зворушило, бо для нього це означало, що ви повинні прийняти себе, а не приховувати або намагатися бути кимось іншим, і я думаю, що це одна з найбільших нагород, яку ви можете отримати як режисер.

 

Крім того, оскільки мені знадобилося стільки часу, щоб зробити цей фільм, настав момент, коли я зрозумів, що все дійсно відбувається: я побачив, як Каро спустилася по сходах з цим створінням, продукт моєї фантазії стояв просто переді мною. І це було чимсь нереальним для мене. Це було... (сміється емоційно). Так, якісь такі історії.

 

Чому цей фільм вважається неконвенційним і чому ви все одно прагнете знімати по-своєму, з огляду на всі ризики?

 

Я б навіть не сказав, що він неконвенційний. Я думаю, історія досить проста. Але, таки-так. Якщо порівняти його з іншими німецькими фільмами, він неконвенційний. Оскільки німецькі фільми, мені шкода лаяти своїх колег, але вони нагадують те, що американці робили 20 років тому. “Der Nachtmahr” є нетрадиційним в тому сенсі, що він залишає вам більше питань, ніж відповідей, а це є незручним, неприємним відчуттям для деяких людей. Багато людей хочуть піти в кіно, розважитися, а потім закрити справу і полишити її, тому що питань не залишилося. А в цьому фільмі є деякі моменти, що не мають пояснень. Монтаж і музика зроблені, подекуди, агресивним чином. На жаль, у нас було кілька втрат свідомості в аудиторії. Щонайменше три людини, яких я знаю, знепритомніли. Це мерехтливе світло може викликати епілепсію.

 

Також музика і сцени рейву (і тепер я повертаюся до вашого першого запитання про “Кінорейв”), зазвичай музика створюється таким чином, аби захопити вас і змусити рейвити в кінотеатрі. Але цей фільм спрямовує вас до моменту, і я впевнений, що кожен відчув цей момент (я відчував, будучи молодим), коли ви десь прокидаєтеся, і не знаєте, хто всі ці люди. Чому я тут? Як я можу повернутися додому? Людини, яка привезла мене, ніде немає, а я просто хочу піти додому. У цьому фільмі є кілька таких моментів. Була одна молода жінка, як ви, яка робила інтерв'ю для американського новинного журналу, і вона сказала, що їй сподобався фільм та істота, тому що істота змусила її почуватись як вдома. Отже, весь рейв, всі рухи під музику і таке інше, до певного моменту вам це подобається, але далі починає викликати занепокоєння і дратує, і істота, замість того, щоб бути елементом хорору, змушує вас почувати себе ніби вдома, тому що, коли істота в кадрі, завжди тихо. Це схоже на інверсію фільму жахів, тому що зазвичай появу істоти супроводжує багато звуку. Отже є кілька моментів, на мою думку, нетрадиційних. І мене завжди цікавили, і завжди будуть цікавити, зараз навіть більше, ніж раніше, речі, які ще ніхто не робив. Але, все ж, це не абстрактне, авангардне мистецтво. Для мене, але для деяких людей — так. Та на мою думку, можна піти набагато-набагато-набагато далі.

 

Ви плануєте піти далі?

 

О так, це був тільки початок (сміється).