Автором "Спасителя світу" був помічник да Вінчі

Історики мистецтва з Оксфорду припускають, що картина "Спаситель світу" (Salvator Mundi) робота помічника Леонардо. 

 

Оксфордський історик мистецтва Метью Ландрус доводить це у своїй книзі, яка незабаром буде опублікована. Натомість, він думає, що робота, яка б'є всі рекорди, була написана, у першу чергу, асистентом Леонардо — Бернардіно Луїні. Найбільша сума, за яку продавались його роботи на аукціонах — близько $654,545, згідно з аукціонною базою Artnet.


Ландрус наголошує, що, позаяк, від 5% до 20% картини було виконано рукою Леонардо. "Я можу підтвердити, що Луїні написав більшу частину твору", повідомляє дослідник Guardian. "Якщо співставляти інші картини Луїні зі «Спасителем світу» — можна побачити докази, які не піддаються сумнівам. Правильна атрибуція роботи має звучати саме як "картина школи Леонардо".

Леонардо да Вінчі, Спаситель світу. © Christie's Images Ltd., 2017  

Фото: news.artnet.com 


Вчений наводить як доказ технічні деталі у виконанні одягу та золотих стрічок, які він порівняв з ідентичними елементами інших картин Луїні. Хоча він припускає, що на полотні є знакова техніка сфумато, характерна для Да Вінчі, комплекс способів затінення, є доказом того, що Леонардо все ж брав участь у своренні картини.


Ландрус не перший експерт, який піддав сумніву авторство "Спасителя Світу". Відколи куратор Національної Галереї Люк Сисон вперше приписав картину Леонардо в ретроспективній експозиції робіт Да Вінчі у 2011, історики й критики висловлювали сумніви, а також історик мистецтва Лейпцизького університету Франк Золнер, Майкл Далей із Art Watch UK та критик журналу New York Джеррі Сальц.


"Спаситель світу" був придбаний департаментом культури й туризму Абу-Дабі й виставлений для публіки у Луврі Абу-Дабі у вересні. Полотно, поруч із Моною Лізою також увійде до великої виставки робіт Да Вінчі в Паризькому Луврі наступного року.

 

Джерело: artnet.com