Центр Сучасного Мистецтва відкриє радянські мозаїки киянам

28 жовтня о 16:00 Центр Сучасного Мистецтва (CSM) запрошує на презентацію проекту «6 мозаїк». Організатори виготовили вказівники до шести радянських мозаїк на вулицях Києва та поспілкувалися про твори із жителями столиці.

 

Ілюстрація до проекту

 

На проспекті Перемоги в Києві розташовані 6 мозаїк, створених у 1967–1982 роках видатними художниками – Іваном Литовченком, Володимиром Прядкою, Валерієм Ламахом та Ернестом Котковим. 28 жовтня 2015 року на проспекті Перемоги будуть розміщені шість вказівників з назвами цих робіт, іменами авторів та датами створення мозаїк.

 

Важливий складник проекту – партисипативність, залучення мешканців району до діалогу з художниками та дослідниками, збір інформації про ставлення жителів будинків до мозаїк, дослідження їхнього сприйняття мозаїк як історичної та мистецької спадщини. «Ми провели низку інтерв’ю з мешканцями «мозаїчних» будинків,  під час яких намагалися визначити характер ставлення людей до мозаїк: прив’язаність/відчуженість, схвалення/несприйняття, бажання зберегти/демонтувати, захистити/засудити. Ми також підготували серію листівок із історичною довідкою про монументальні мозаїки. Листівки будуть поширюватися серед мешканців будинків з мозаїками як нагадування про непомітну і звичну цінність, до якої варто ставитися уважніше», – розповідають організатори «6 мозаїк».

 

Автори проекту: Євгенія Моляр, Євген Нікіфоров, Олег Перковський.

 

З середини 50-х років ХХ століття в Україні почало стрімко розвиватися монументально-декоративне мистецтво. Це було пов’язано передусім зі зміною архітектурного та будівельного канону в СРСР. Одним із найпоширеніших видів монументального мистецтва в Україні стала мозаїка. Сьогодні в Києві збереглося понад 100 унікальних мозаїк, автори яких не тільки продемонстрували неабияку майстерність, а й змогли, всупереч цензурі, створити критичне художнє висловлювання.

 

Проект «6 мозаїк»  є частиною проекту «Мозаїка міста», спрямованого на розвиток партисипативних стратегій мистецької взаємодії з містом. Це освітня і практична програма, що складається з низки воркшопів у Києві, літньої академії в Рурському регіоні (Німеччина) та етапу реалізації проектів учасниць і учасників у Києві. «Мозаїка міста» здійснюється CSM / Фундацією Центр Сучасного Мистецтва у партнерстві з Goethe-Institut Ukraine та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.