Виставка про життя та його "неясні об'єкти"

Київський арт-центр "Я Галерея" (вул. Хорива, 49Б) запрошує на відкриття проекту Ростислава Котерліна "Неясний об'єкт життя", що відбудеться в середу, 19 жовтня, о 19.00.

 

Робота Ростислава Котерліна

 

"Ми чули багато історій про UFO – Unidentified Flying Object. Дехто навіть бачив і контактував з тим непізнаним. Але це те, що прибуло начебто ззовні, з Космосу. Однак є речі, як поруч з людиною, так і всередині неї, мислячи про які, ми не маємо жодної ясності. Лише віра, або бунт.

 

Навколо нас чимало не лише "непізнаних літаючих об'єктів", ми постійно стикаємося з чимось незнаним, що можна було б назвати "неясними об'єктами життя" (OLO – Obscure Living Object). З тим, що викликає не менше запитань ніж НЛО. З тим, що істотно впливає на нашу суб'єктивність, і про що ми дізнаємося згодом, переживши, закарбувавши в пам'яті, діставши справжній досвід. І так можуть виникати сумніви, зневіра або ж навпаки – сліпа віра. Це стається парадоксально, але вслід за моментом, здавалося б повної ясності, пізнання, розуміння, несподівано життя підносить вам ще тонші і болючіші таємниці. Ви можете простежити еволюцію власного життя в контексті порозумінь і непорозумінь, стикувань і нестикувань з іншими особами, суб'єктами, але як діяти далі, коли ви усвідомите, що через вас діють, як через об'єкт? Через вас діють настільки витончено, неясно і фундаментально, що спроби рішучої суб'єктивної протидії приводять здебільшого до абсурдного самогубства. Через вас діють реальні об'єкти життя, натякаючи, попереджуючи вас про щось дуже важливе з точки зору екзистенції вашої і ваших близьких, чи навіть маловідомих людей. Вас повідомляють снами, натяками, знаками, іноді книгами, маркуючи простір для маневрів і зберігаючи природні таємниці. Ми можемо наділяти об'єкти життя суб'єктивними значеннями, змістом, надавати їм символічної форми, шукати мову для їхнього прояснення, але здебільшого це односторонній рух. В сучасному світі міцно закріпилася норма, що працює на усталені стереотипні прояви. Усі звертають увагу на типовість, універсальність, масовість, повторюваність, і лише окремідосліджують щось одиничне, рідкісне і неповторне, що випадає із загальноприйнятої картини світу. Мало хто звертає увагу на одиничне, оскільки воно не вкладається в політичні, соціальні, культурні чи ще якісь кліше.

 

Природа дає повітря, воду, землю, нафту, газ, ефір. Цивілізація натхненно маркує владу і славу, гроші і секс, новітні технології і вільний час. Бери, скільки можеш, і неси так далеко, як подужаєш. Що брати і куди йти?

 

Ми звикли жити і тлумачити світ в парадигмі простих рішень стосовно непростих явищ і речей, які зачіпають глибину людського життя. За простими діями здебільшого стоять простацькі рішення, і лише подекуди за простотою приховано глибину емоцій, роздумувань, відповідальних дій і рішучість стрибнути в незнане.

 

Нічого в житті не дається просто так, хоча падає на вас начебто запросто. Чи тільки любов є вільною, благодатною і цілком неясною?.. 
Лише одне ясно: бери тотально і неси вільно…"

 

Ростислав Котерлін