Реді-мейд віком 3 мільйони років?

У рамках експозиції "Південна Африка: мистецтво нації" (South Africa: the Art of a Nation), що пройде в жовтні 2016-лютому 2017 року у Британському музеї, у Лондоні покажуть "Камінь із Долини Макапан" або "Камінь із багатьма обличчями" (The Makapansgat pebble / the pebble of many faces) віком 3 мільйони років, відомий як перший манупорт (об'єкт без слідів штучної обробки, що був принесений на стоянку людиною). 

 

 

Невеликий (вагою 260 грам) червонувато-коричневий камінь, знайдений австралопітеком африканським кілька мільйонів років тому, був вдруге віднайдений вчителем і археологом-аматором Вілфредом Айтсманом (Wilfred Eitzman) у 1925 році. Дослідження об'єкта розпочалося в 1974 році антропологом Реймондом Дартом (Raymond Dart).

 

На різних частинах поверхні природно-сформованого каменю можна побачити три різні обличчя: перше нагадує людський череп, друге схоже на обличчя австралопітека, а третє ― на усміхнене обличчя австралопітека. Вірогідно, такої специфічної форми камінь набув від взаємодії з річковою водою. Мікроскопічні дослідження підтверджують, що він ніколи не підлягав штучній обробці.

 

Майбутня виставка спровокувала нові дискусії, пов'язані із знахідкою. Чи можна називати цей об'єкт твором мистецтва? Деякі вчені вважають, що ні, інші відносять "Камінь" до палеомистецтва. Найсміливіші дослідники висувають думку про те, що невідомий індивід, котрий знийшов цей об'єкт, створив перший реді-мейд, випередивши дадаїстів і Дюшана.

 

Джерело: theartnewspaper.com