ПінчукАртЦентр відновить голову Леніна

7 та 8 листопада в PinchukArtCentre (м. Київ; вул. Велика Васильківська/Басейна, 1/3-2, Блок «А») триватиме проект «Відновимо голову Леніна!». Це кінопокази та дискусії від Євгенії Бєлорусець – однієї з номінанток на Премію PinchukArtCentre 2015.

 

 

Сама художниця, а також спеціально запрошений експерт - Олена Вогман, теоретик, літературознавець, викладач та аспірант Берлінського Вільного Університету, проведуть дискусії та обговорення фільмів, присвячених декомунізації, політиці пам'яті і подорожі ідеології з минулого століття у нашi часи. В рамках дискусійної програми відбудуться покази фільмів «Щастя» (реж. Олександр Медведкін, СРСР, 1934 р.) і «Жовтень» (реж. Сергій Ейзенштейн, СРСР, 1928 р.).

 

Запрошуючи всіх охочих приєднатися до дискусій та кінопоказів, Євгенія Бєлорусець та Олена Вогман кажуть: «Ми хочемо розглянути фрагменти кам'яного тіла Леніна, поглянути на загублені, але свіжі в пам'яті уламки. Уламки, які, як занози, дивним чином ранять нас. Бридливість і презирство, пов'язані з жахом перед історією, огортають травму і біль в сьогоденні. Можливо, руйнування - це не тільки постійна відмова від минулого і від справжнього, а і від мрії, з якої може пробудитися майбутнє? Адже пам'ять - це не пам'ятник, а кристал одночасності, кристал усіх історій, що коли-небудь трапилися. Ми хотіли б разом з учасниками дискусії побачити не лінійність і неминучість історичних подій, а безліч прочитань та інтерпретацій історії».

 

Програма дискусій та кінопоказів:

 

Субота, 7 листопада

 

18:00

Спеціальна дискусія за участі номінантки на Премію PinchukArtCentre 2015 Євгенії Бєлорусець, присвячена сьогоднішній декомунізації, побаченій через журнали 1924 і 1925 рр., коли культ особистості Леніна лише починав формуватися.

 

19:15

Показ фільму «Щастя» режисера Олександра Медведкіна. Дана кінострічка – казка про бідолашного стяжателя Хмирю, про його дружину-коня Ганну, про ситого сусіда Фоку, а так само про попа, про черниць і про інших опудал. Це, можливо, найекспресивніша трагікомедія автора «Кінопоїзду», «останнього більшовика», Медведкіна. Балансуючи на межі можливого, – фарсу, гротеску, фантастики, – цей фільм одержимий одним запитанням: «помре мужик, хто Росію годувати буде?» Поневіряння жебрака селянина і його коня підривають лінійність всіх наративів та ідеологію як царської Росії, так і колективізації, заражаючи сміхом сам простір цієї нечуваної і безжальної історії.

 

Неділя, 8 листопада

 

18:00

Показ фільму «Жовтень» режисера Сергія Ейзенштейна. На замовлення КПРС на десятиліття Жовтневої революції Ейзенштейн змонтував не так історію «десяти днів, що потрясли світ», як сам образ революції, цитований пізніше в різних контекстах: від наукової історіографії до голлівудських трилерів. Експеримент революції перетворюється у революцію самого кіно-погляду на історію: смислові стики і накладення, візуальна ексцентрика та історичний факт, гротеск і революційний пафос. За допомогою цих «інтелектуальних атракціонів» Ейзенштейн хотів відтворити революцію крізь силу мислення кіно.

 

19:15

Обговорення фільму і дискусія про актуальні події, пов'язані з «ленінопадом», який прокотився Україною в 2013-14 рр.

 

Про роботу Євгенії Бєлорусець «Відновимо голову Леніна!»

 

Звертаючись до міфологізованої фігури Леніна, образ якого був романтизований в один історичний період і демонізований в інший, у своїй новій роботі, створеній спеціально для виставки 16-ти номінантів Премії PinchukArtCentre 2015, Євгенія Бєлорусець піднімає тему падіння ідеологій, історичної пам'яті, прав і свобод людини.

 

Дискусії та кінопокази 7-го і 8-го листопада (о 18:00) відбудуться на 5-му поверсі PinchukArtCentre в Освітній кімнаті. Ця програма проходить за підтримки Посольства Німеччини в Україні.

 

У зв’язку з обмеженою кількістю місць, попередня реєстрація на події обов'язковаза (тел. +380 44 590 08 58 або е-mail: info@pinchukartcentre.org). Усі зареєстровані учасники заходу допускаються в арт-центр без черги.