“Відновити або знести” Тадж-Махал вимагає Верховний суд Індії

Тадж-Махал в Аґрі можуть закрити, якщо індійському уряду не вдасться ухвалити рішення щодо покращення стану пам'ятки, стверджує Верховний суд Індії. "Ми закриємо Тадж-Махал для відвідування, знесемо його, або ви маєте його відреставрувати", — заявили представники інституції. 


У травні судді повідомили, що стіни пам'ятки, викладені полірованим білим мармуром, стають жовтими через забруднення та продукти життєдіяльності комах, тому центральний уряд повинен звернутися по допомогу до закордонних фахівців, щоб виправити "тривожні зміни кольору" пам'ятки. 

 

Збудований у 17 столітті, Тадж-Махал приваблює близько 70 000 відвідувачів щодня

Фото: The Art Newspaper / Nilesh Korgaonkar


Як пише газета "Indian Express", представники Верховного суду повідомили Міністерству навколишнього середовища та лісового господарства, що "уряд штату Уттар-Прадеш не виявляє занепокоєння. Вони не створили плану дій і не видали жодного документа, щоб врегулювати ситуацію. Ми наполягаємо, що [Тадж-Махал]  має бути відновлений, або ж знесений". Суд згодом звернувся із запитом до уряду, щоб перевірити, чи був розроблений план дій щодо збереження об'єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.


Місцеві медіа повідомляють, що Атмарам Надкарні — правозахисник, який діє у інтересах Міністерства навколишнього середовища, доповів суду, що комітет, очолюваний Індійським технологічним інститутом в Канпурі, "планує віднайти джерело забруднення в Таджі та навколо нього". Проте, цей процес може затягнутися більш ніж на чотири місяці. Міністр навколишнього середовища Махеш Шарма відмовився коментувати цю заяву. 


Тим часом, представники Археологічного управління Індії (державна організація, відповідальна за збереження національних пам'яток) кажуть, що намагаються боротися із впливом забруднення на Тадж-Махал. Верховний суд заявляє, що із 31 липня він буде щоденно здійснювати моніторинг ситуації.


Тадж-Махал знаходиться 274 кілометра на південь від Нью-Делі, і щодня приймає близько 70 000 відвідувачів. Монументальна споруда була збудована у 17 столітті імператором Могольської імперії Шах-Джаханом на честь його дружини Мумтаз-Махал, що померла народжуючи їхню чотирнадцяту дитину.

 

Джерело: The Art Newspaper

 

Переклала Ольга Ярмак