Виставка у Львові представляє «Нацпром» Тістола та Маценка

24 січня в галереї Дзиґа відбулося відкриття проекту «НАЦПРОМ 1991-2018» Миколи Маценка та Олега Тістола. Про майже 30 років творчіості арт-групи пише кураторка Наталія Маценко.

 

Нацпром

 

Створений на початку 90-х дует Олега Тістола та Миколи Маценка під назвою «Нацпром» є не стільки об’єднанням, скільки ідеологічно-художньоюпрограмою, в рамках якої творчість обох митців тим чи іншим чином розгортається і при створенні сольних проектів. Серед ключових аспектів,досліджуваних художниками – проблема ідентичності, інтерпретація історичного досвіду та його інкорпорація в актуальні культурні процеси, різноманітні масовістереотипи і міфи. Бачачи глухі кути, у які заходять спроби раціонального  осмислення існуючого стану речей, автори пропонують мистецтво як універсальний інтелектуально-емоційно-естетичний інструмент рефлексії й аналізу.

 

Читати також: Микола Маценко: як не жити у світі імітацій

 

Нацпром. Кохайтеся, чорнобриві

 

Для назви «Нацпром» самі автори пропонують декілька різних тлумачень – «національні промисли», «національна промисловість», «національна промоція» і т. ін. Творчість «Нацпрому» – авторське художнє дослідження, гіпотетичним результатом якого вбачається створення брендової арт-продукції, що синтетично втілювала б специфіку національної культури та представляла її у світовому контексті.

 

Читати також: Олег Тистол: «У художника рабочий орган – голова»

 

Нацпром. Нацпром-2013

 

Протягом тривалої співпраці «Нацпромом» були реалізовані чисельні живописні, фото-, інсталяційні та скульптурні проекти, в яких рефлектувалася українська історія та сучасність у глобальному контексті («Музей Ататюрка», «17 вересня», «Музей архітектури, «Музей України», «Мать городов», «Made in Ukr» та ін.). Схильність до іронії та містифікації не зменшує серйозності питань, до яких художники зверталися ще на початку 90-х – першому етапі становлення незалежної української державності і формування культурного простору. Більшість цих питань і сьогодні лишаються гострими, стаючи предметами історіографічних дискусій та інструментами політико-ідеологічних маніпуляцій. Апелюючи до знакових історичних подій та персон, овіяних легендами, «Нацпром» створює власний міф, сповнений смислових нашарувань і парадоксальних зіткнень, нагадуючи про циклічність та контроверсійність історії і необхідність постійної саморефлексії в контексті актуальних соціокультурних процесів.

 

Побачити проект можна  до 11 лютого 2018 року.

 

«Автопортрет», Олег Тістол, «Неофольк», Микола Маценко (дві роботи поєднані в одну інсталяцію). Виставка «Раймузей» в ArtUkraine Gallery

Фото: Радіо Свобода